Nagrody dziennikarskie

W dzisiejszych czasach praca dziennikarza nie należy do najprostszych. Każda osoba, która podejmuje się tego zawodu, musi być świadoma, z jak szybko rozwijającą się profesją ma do czynienia. Jak wiadomo, każdą pracę należy wynagradzać i ta uniwersalna myśl stała się przyczyną organizowania plebiscytów, dzięki którym dziennikarze mogą poczuć się docenieni, a ich rzetelnie wykonywane obowiązki wynagrodzone.

Nagrody Pulitzera

Joseph Pulitzer, jeden z wpływowych dziennikarzy i wydawców, wpadł na pomysł, aby nagrodzić tych, którzy dla dziennikarstwa robią sporo i z dumą mogą nosić tytuł „dziennikarz”. Ufundował w ten sposób nagrody, które są wręczane od 1917 roku w dwudziestu jeden kategoriach, m.in. dziennikarstwo, historia, poezja, czy literatura piękna. Zwycięzcy wybierani przez jury otrzymują świadectwo oraz czek na 15 tys. dolarów, z kolei zwycięzca w kategorii „służba publiczna” (kategoria skierowana do tytułów prasowych) honorowany jest złotym medalem. Co ciekawe, laureatem nagrody dziennikarskiej Pulitzera, nie musi być Amerykanin, a osoba, która opublikowała artykuł w gazecie amerykańskiej.

Nagrodę może otrzymać każdy, kto poruszy temat dotyczący sfery politycznej, społecznej czy kulturowej. Często są to kwestie, które zmieniają świat i tak na przykład: w 2014 roku w kategorii „Służba publiczna” złoty medal otrzymali dziennikarze „Guardian US” oraz „Washington Post” za ujawnienie afery podsłuchowej i doniesień Edwarda Snowdena. W 2018 roku wśród laureatów znaleźli się, m.in. Jodi Kantor, Megan Twohey, Ronan Farrow, którzy zostali nagrodzeni za ujawnienie skandalu z udziałem Harveya Weinsteina, oskarżonego o molestowanie kobiet w Hollywood.

Nierzadko prace zwycięzców wzbudzają kontrowersje wśród opinii publicznej. Tak było w ubiegłym roku, kiedy gala, za sprawą epidemii koronawirusa, odbyła się wyjątkowo w formie online.  Jedną z nagród otrzymała grupa reporterów „The New York Times”, która przygotowała serię materiałów na temat reżimu Władimira Putina w Rosji. Teksty nie spodobały się ambasadzie rosyjskiej w Stanach Zjednoczonych, która decyzję jury postanowiła ostro skrytykować na jednym z portali społecznościowych.

 Orwell Prize

Są to brytyjskie nagrody za wybitne osiągnięcia polityczne przyznawane przez University College London. Bernard Crick, wykorzystując pieniądze za tantiem z wydania biografii brytyjskiego publicysty George’a Orwella, ufundował nagrodę w 1993 roku. Od tego czasu, co roku przyznawane są trzy nagrody: za literaturę polityczną, dziennikarstwo oraz „demaskowanie społecznego zła w Wielkiej Brytanii”. 

W 2014 roku ogłoszono nagrodę Youth Orwell Prize skierowaną do uczniów w wieku od 9 do 13 lat, aby wspierać i inspirować nowe pokolenie zaangażowanych politycznie młodych pisarzy.

Jedyny przypadek, kiedy Rada Nagrody Orwella podjęła decyzję o cofnięciu nagrody, miał miejsce w lipcu 2011 roku. Wówczas brytyjski publicysta Johann Hari został oskarżony o plagiat oraz o dokonanie zmian we wpisach dziennikarzy na Wikipedii, gdzie krytykowali oni jego działania.

Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

Polska również może poszczycić się prestiżowymi nagrodami, które przyczyniły się do propagowania dziennikarstwa. Najstarsze nagrody w tej dziedzinie przyznaje Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, które istnieje od 1951 roku, Za oficjalne rozpoczęcie rozdania nagród przyjmuje się rok 1992, kiedy to pozyskano jako sponsora Fundację The German Marshall Fund of the United States. Od tego czasu nagrody były wzorowane na amerykańskiej Nagrodzie Pulitzera. Laureatami są autorzy tekstów prasowych, audycji radiowych i programów telewizyjnych, którzy wyróżnili się rzetelnością i wartością informacyjną. Nagrody przyznawane są w wielu kategoriach. Wśród nich wyróżnić można: dziennikarstwo śledcze, problemy współczesnej cywilizacji, tematykę społeczną czy popularyzację wiedzy o Polsce i świecie.

Od 2003 roku przyznawany jest „laur SDP”, będący wyrazem najwyższego uznania dziennikarzy. SDP wręcza również antynagrodę dziennikarską o nazwie „Hiena Roku”, której inicjatorką jest Krystyna Mokrosińska. Jest to tzw. „żółta kartka” dla dziennikarza, który wykroczył poza etykę dziennikarską, m.in. żerując na plotkach i pomówieniach czy posługując się w swoich tekstach wulgarnym językiem.

To tylko niektóre, wybrane przeze mnie nagrody, które dla świata i danego kraju pełnią ważną rolę. To dobrze, że istnieją takie inicjatywy, które w różny sposób nagradzają pracę dziennikarzy. W obecnych czasach zawód ten jest traktowany przez wielu bardzo powierzchownie, co w rzeczywistości przekłada się m.in. na krytykę ze strony czytelników wielu pism.

Medal czy statuetka to tylko cząstka sposobów, w jakie może być nagradzana ciężka praca wykonywana przez dziennikarzy. Nagłaśnianie ważnych spraw i reakcja ze strony ludzi – to prawdziwa nagroda dla ludzi mediów.

Autor: Jakub MatusiakW Konkursie Nagroda Młodych Dziennikarzy w zespole biura prasowego. Studiuje dziennikarstwo i komunikację społeczną na Uniwersytecie Papieskim. W wolnych chwilach czyta dużo książek kryminalnych i rozwiązuje krzyżówki. Ponadto uwielbia filmy z lat 50. i 60., a jego odwiecznym marzeniem jest podróż do Islandii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *