5 portali crowdfundingowych – jak z nich korzystać?

Crowdfunding to – w skrócie –  finansowanie społecznościowe (crowd – tłum, funding – finansowanie). Jest to nic innego, jak forma finansowania różnych projektów w tym biznesowych, kulturalnych czy społecznych. Pomysłodawcy danego projektu proszą o wsparcie finansowe darczyńców, którzy za pomocą internetu mogą wpłacać pieniądze na wybrane przez siebie cele. Co ciekawe, wspierający dany projekt mogą otrzymać różne korzyści z pomocy, tj. rabaty przy zakupie gotowego produktu, który sfinansowaliśmy bądź współwłasność w samym projekcie. 

Początki crowdfundingu

Za akcję uważaną za narodziny crowdfundingu uznaje się udział amerykańskich fanów rocka. Za sprawą kampanii przeprowadzonej w internecie zebrali ponad 60 tys. dolarów na sfinansowanie trasy koncertowej w Stanach Zjednoczonych rockowej grupy Marillion. Już na początku XXI w. powstał pierwszy serwis crowdfundingowy ArtistShare.net, który umożliwiał muzykom finansowanie twórczości poprzez zbiórkę środków finansowych od swoich fanów.
Obecnie za największy tego typu portal uznaje się Kickstarter, założony w 2009 r., który przeprowadza zbiórki pieniędzy na wiele dziedzin życia.

W ciągu ostatnich lat o crowdfundingu jest w Polsce coraz głośniej. Wiele akcji zostało sfinansowanych, dzięki serwisom zajmującym się taką formą finansowania. Oto kilka firm, które warto znać, choćby na przyszłość, gdybyśmy sami chcieli skorzystać z usług darczyńców.

Polakpotrafi.pl

To największa strona crowdfundingowa w Polsce. Są na niej finansowane liczne projekty dotyczące różnych dziedzin życia. Działa od 2011 r. Obecnie najdroższym sfinansowanym projektem jest „Wstęga Pamięci. Pomnik AK w Krakowie”, który uzyskał ponad 385 tys. złotych od 1569 wspierających.

Wspieram.to

Szczecińska firma, która otworzyła swoją stronę w 2013 roku. Dwa lata później mogła poszczycić się opublikowaniem ponad 800 projektów, a połowa z nich została zrealizowana. Wśród dofinansowanych projektów najczęściej możemy wymienić: filmy, animacje, gry komputerowe i planszowe, komiksy oraz albumy muzyczne.

OdpalProjekt.pl

Kolejna z platform zajmująca się finansowaniem społecznościowym. Jej założycielem jest Arkadiusz Regiec. Firma ma swoją siedzibę w Warszawie. Do udanych przedsięwzięć można zaliczyć m.in. projekt budowy Hyperloop’a, najszybszego środku transportu.

Zrzutka.pl


Czwarta i ostatnia firma należąca do ścisłej czołówki zespołów crowdfundingowych. Ma swoją siedzibę we Wrocławiu. W Zrzutce.pl tworzone są zbiórki internetowe na dowolny cel, tj.: prezent, wyjazd czy własny biznes.

Patronite.pl

SzachMatt na Patronite.pl - Kopsnij drobnymi na rozwój

Warto również wspomnieć o firmie Patronite.pl, która nieco różni się od swoich kolegów z branży. Działa na zasadzie crowdfundingu subskrybcyjnego. Polega ona na tym, że tak zwani patroni co miesiąc wspierają finansowo wybrane przez siebie projekty. Daje to pewną stabilność twórcom, którzy współpracują z serwisem. Strona, która działa nieprzerwanie od 2015 roku, została założona przez Tadeusza Chełkowskiego i Michała Krawczyka. Jak dotąd największe wsparcie finansowe od użytkowników serwisu uzyskał dziennikarz Tomasz Sekielski, który co miesiąc otrzymywał ponad 70 tys. złotych na realizację swoich filmów.

Autor: Jakub Matusiak – W Konkursie Nagroda Młodych Dziennikarzy w zespole biura prasowego. Studiuje dziennikarstwo i komunikację społeczną na Uniwersytecie Papieskim. W wolnych chwilach czyta dużo książek kryminalnych i rozwiązuje krzyżówki. Ponadto uwielbia filmy z lat 50. i 60., a jego odwiecznym marzeniem jest podróż do Islandii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *