And the winner is… czyli o nagrodach dziennikarskich – część II

And the winner is... czyli o nagrodach dziennikarskich - część II

Dzisiaj czas na kolejną dawkę wiedzy o następnych polskich wyróżnieniach dla tych, których kojarzymy z medialnego świata. Osób, wykonujących często trudną pracę, aby przekazać odbiorcom garść informacji dotyczących wydarzeń na świecie, w kraju, regionie. Zajmują się też dostarczaniem rozrywki. Wśród licznych obowiązków, zadań, jakie do nich należą, warto docenić ich zaangażowanie, dlatego poniżej prezentujemy kolejne 5 ,,bonusów”: 

Czytaj dalej And the winner is… czyli o nagrodach dziennikarskich – część II

MEDIA LAB #2 – Ogarnij newsa, czyli o współczesnym dziennikarstwie informacyjnym

Na czym polega praca dziennikarza informacyjnego? Jak “ogarnąć newsa”? Czy dziennikarze poddawani są szczególnej presji? Jak radzić sobie z weryfikacją informacji? Na te oraz wiele innych pytań odpowiedzieli goście drugiego spotkania z cyklu MEDIA LAB organizowanego przez Dziennikarskie Koło Naukowe UPJPII oraz Nagrodę Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka. 

Czytaj dalej MEDIA LAB #2 – Ogarnij newsa, czyli o współczesnym dziennikarstwie informacyjnym

And the winner is… czyli o nagrodach dziennikarskich – część I

And the winner is... czyli o nagrodach dziennikarskich - część I

Dziennikarz to zawód odpowiedzialności społecznej i osoba, która za swoje poświęcenie i wytrwałość, zaangażowanie w wykonywaną pracę może zostać nagrodzona. Takiego rodzaju docenienie jest uhonorowaniem ciężkiej pracy, w której nierzadko musi zmagać się z problemami. Warto zaznaczyć, że nagrody dziennikarskie przyznawane są w różnych kategoriach. Poniżej przedstawiamy top 5 nagród dziennikarskich przyznawanych w Polsce.

Czytaj dalej And the winner is… czyli o nagrodach dziennikarskich – część I

Dziennikarstwo śledcze – polowanie na oszustów…

Dziennikarstwo śledcze - polowanie na oszustów...

Oszustwa podatkowe, zbrodnie, handel nielegalnymi rzeczami, ofiary, poszkodowani, śledztwa, media, sprawiedliwość… Dziennikarstwo śledcze jest jednym z najbardziej wymagających  rodzajów pracy w mediach. Dziennikarz bowiem na własną rękę staje się swego rodzaju detektywem, a sprawy, które ma do rozwiązania, są niczym film akcji, pełne niewiadomych i wielu zwrotów akcji. Nigdy nie jest oczywiste, co jest prawdą, a co kłamstwem. Jedno jest pewne, każdy może kłamać, a w dziennikarzu śledczym nadzieja, by odnaleźć prawdę.

Czytaj dalej Dziennikarstwo śledcze – polowanie na oszustów…

Media Lab #1: o dziennikarstwie, nowych mediach i książce „Digital 5.0”

Media Lab #1

Dziennikarz w świecie cyfrowych wyzwań – czy jeszcze mamy szansę na uchronienie się przed fake newsami, wszechobecną cyfryzacją i zamknięciem się w informacyjnej bańce? Na te i wiele innych pytań usłyszeliśmy odpowiedź na pierwszym spotkaniu z cyklu Media Lab , organizowanym przez Nagrodę Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka i Dziennikarskie Koło Naukowe przy współpracy z autorami książki „Digital 5.0. Wywiady o mediach cyfrowych i technologii”. 

Czytaj dalej Media Lab #1: o dziennikarstwie, nowych mediach i książce „Digital 5.0”

Sztuka wywiadu, czyli ,,nie taki diabeł straszny, jak go malują’’. Kwartet wywiadu, czyli rozmówca, pytania, zakończenie i redakcja

Sztuka wywiadu

Wywiad to znana i ciekawa forma gatunku prasowego. Znajomość jego specyfiki i reguł to obowiązek każdego dziennikarza. Dzięki niemu, możemy nie tylko pozyskać ważne
i potrzebne informacje, ale także poznać naszych rozmówców. Jak ich wybierać? Jak zadawać pytania? Jak się do niego przygotować? To jedne z licznych pytań, na które postaram się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Czytaj dalej Sztuka wywiadu, czyli ,,nie taki diabeł straszny, jak go malują’’. Kwartet wywiadu, czyli rozmówca, pytania, zakończenie i redakcja

Dokumentacja świata za pomocą obrazu. Fotograficzne gatunki dziennikarskie

Dokumentacja świata za pomocą obrazu. Fotograficzne gatunki dziennikarskie

Fotografia towarzyszy człowiekowi od XIX wieku, kiedy to francuski malarz Louis Jacques Daguerre zademonstrował Akademii zdjęcie otrzymane na warstewce jodku srebra. Za pomocą obrazu poznajemy otaczający nas świat, zwracamy uwagę na problemy społeczne czy ważne wydarzenia. Oprócz unikalnej pamiątki i uchwycenia chwili, stanowi rzetelne źródło informacji, a swoje zastosowanie znajduje także w zawodzie dziennikarza.

Czytaj dalej Dokumentacja świata za pomocą obrazu. Fotograficzne gatunki dziennikarskie