Sportowy fenomen wśród różnych rodzajów dziennikarstwa

Czym wyróżnia się dziennikarstwo sportowe? Jakie cechy posiada odpowiedni reporter, komentator czy ekspert sportowy? Czy ogólna wiedza o dyscyplinach sportowych i umiejętność wyrażania emocji wystarczy aby zostać dobrym dziennikarzem? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Czym jest dziennikarstwo sportowe?

Dziennikarstwo sportowe wyróżnia się na tle innych dziedzin. Każda z tych form ma swoje własne, charakterystyczne cechy. Czym zatem jest dziennikarstwo sportowe? To specjalność zajmująca się opisywaniem wydarzeń związanych ze światem sportu, ich relacjonowaniu, komentowaniu. Charakteryzuje się prawdziwością i emocjonalnością. Łzy wzruszenia, radość z sukcesów sportowców, praca podczas konferencji prasowych. To wszystko jest charakterystyczne dla dziennikarza sportowego, który może nawiązać bliższe relacje z zawodnikami, poznać ich, dowiedzieć się co motywuje sportowców do działania. Dziennikarz jest swego rodzaju wsparciem dla zawodnika, pomaga czuć się swobodnie podczas wywiadu, konferencji. To osoba, która może widzieć niesamowity świat sportu z zupełnie innej perspektywy, łączyć swoja pracę z przyjemną rozrywką.

Jaki powinien być dziennikarz sportowy?

Szybkie i rzetelne przekazywanie informacji, umiejętność wyrażania emocji, precyzja, znajomość dyscyplin sportowych  ich zasad to jedne z wielu cech, jakie powinien mieć dobry ekspert sportowy. Praca ze sportowcami, czy przeprowadzanie wywiadów wymaga sporych umiejętności i wiedzy. Stres w tym zawodzie jest najgorszym wrogiem i nie może on dominować nad dziennikarzem. Trudne sytuacje, spontaniczne decyzje wymagają odwagi i zdolności działania pod presją. Lekkie pióro to kolejna cecha dobrego dziennikarza. Każdy sympatyk lubi czytać konkretne, krótkie artykuły, rzeczowe informacje  o swojej ulubionej drużynie sportowej. Otwartość na ludzi, ciekawość świata i sportu, szukanie informacji, zagłębianie się w temat to jedne z wielu pozytywnych cech.

Dziennikarz sportowy powinien unikać sensacji. Brak obiektywizmu jest czymś negatywnym, bycie bezstronnym i niekonfliktowy to zaleta. Plagiat, podpisywanie się pod praca innego dziennikarza, nachalność wobec sportowców sprawi, że straci on zaufanie i szacunek swoich odbiorców. Każdy rzetelny dziennikarz  nie powinien przekazywać sprzecznych i nieprawdziwych informacji opinii publicznej. Może to wywołać spore zamieszanie i konflikty.   

Fenomen dziennikarstwa sportowego

Według badań Breif.pl przeprowadzonych na grupie Polaków, aż 90% ankietowanych interesuje się sportem. Najbardziej popularnymi dyscyplinami są piłka nożna, skoki narciarskie, siatkówka, lekkoatletyka i piłka ręczna. Sporo ludzi jest ciekawych świata sportu. Obserwują swoich idoli, kibicują ulubionym drużynom, śledzą wyniki spotkań. Sport to nie tylko źródło emocji, ale również element kulturowy kraju. Nie jest postrzegany tylko jako rozrywka, ale rywalizacja i element komercyjny. Dlaczego więc dziennikarstwo sportowe stanowi taki fenomen i gromadzi wielką rzeszę fanów? Jest różnorodne, nie skupia się tylko   na jednym temacie, ale opisuje cały świat sportu, jego kulisy i najważniejsze elementy. Nie jest skomplikowane, artykuły pisane są prostym, zrozumiałym językiem. Sportem możemy zainteresować większą liczbę osób, młodsze oraz starsze pokolenie. Jest to dziedzina, która zainteresuje wielu.

Przyszłość dziennikarstwa sportowego

Mimo rozwoju, wprowadzania sztucznej inteligencji dziennikarstwo sportowe zawsze będzie ważnym elementem mediów. Relacje z wydarzeń sportowych, informacje o ulubionych drużynach, to treści pożądane przez kibiców. Dzięki dziennikarzom mecze oraz różne wydarzenia stają się atrakcyjniejsze w odbiorze. Komentator sportowy pomoże nam jeszcze lepiej przeżyć konkretne wydarzenie. Niekiedy dostrzeże szczegóły, których my nie zauważyliśmy. Praca ta nie należy do prostej. Prawdziwy i sumienny dziennikarz nie lubi prowokacji oraz manipulacji. Dziennikarstwo może przejawiać się również w niekorzystnych  aspektach. Nielegalne zagrywki, afery korupcyjne, skandale i układy to jedne z najczęstszych negatywnych stron dziennikarstwa. Taki sposób działania wpływa negatywnie na dalszą relacje dziennikarz-sportowiec. Następstwem tego może być brak zaufania, konflikty lub negatywne emocje.

Dziennikarstwo sportowe cieszy się dużym zainteresowaniem społecznym, pozwala śledzić wydarzenia sportowe, poznawać historię oraz ciekawostki ze świata sportu. Praca w tej branży to doskonała okazja do podróżowania, poznawania różnych kultur. A czy wy uważacie, że dziennikarstwo sportowe jest ciekawsze niż inne rodzaje dziennikarstwa?

Autorka: Kinga Gruca – studentka Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, w Nagrodzie Młodych Dziennikarzy w dziale “PR i media”.

Źródło:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *