MEDIA LAB #2 – Ogarnij newsa, czyli o współczesnym dziennikarstwie informacyjnym

Na czym polega praca dziennikarza informacyjnego? Jak “ogarnąć newsa”? Czy dziennikarze poddawani są szczególnej presji? Jak radzić sobie z weryfikacją informacji? Na te oraz wiele innych pytań odpowiedzieli goście drugiego spotkania z cyklu MEDIA LAB organizowanego przez Dziennikarskie Koło Naukowe UPJPII oraz Nagrodę Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka. 

15 grudnia w Auli Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie odbyło się MEDIA LAB #2 – Ogarnij newsa, czyli o współczesnym dziennikarstwie informacyjnym. Gośćmi tego ważnego i niezwykle wartościowego wydarzenia byli dziennikarze Interii – Justyna Kaczmarczyk i Dawid Serafin. Ich bogate dziennikarskie doświadczenie zaowocowało świetnym spotkaniem, podczas którego studenci kierunków medialnych i jednocześnie młodzi adepci tej dziedziny mogli dowiedzieć się wielu przydatnych wiadomości dotyczących pracy w redakcji newsowej. Kolejna odsłona MEDIA LAB była okazją do rozmów o tworzeniu newsów, dziennikarstwie jakościowym, weryfikacji informacji czy pracy dziennikarza w kryzysowych sytuacjach. 

Justyna Kaczmarczyk oraz Dawid Serafin podzielili się z nami wieloma aspektami dotyczącymi ich pracy. Opowiedzieli m.in., jak wyglądało działanie redakcji newsowej w ostatnim czasie i niezwykle trudnej rzeczywistości związanej z pandemią koronawirusa oraz wojną na Ukrainie. Specyfika pracy w redakcji newsowej wymaga wielu umiejętności, a jej techniki, sposób zorganizowania oraz przebieg pracy odsłonili przed nami redaktorzy portalu informacyjnego. Nie zabrakło również pytań ze strony publiczności, która z zainteresowaniem wysłuchała niezwykle ciekawego spotkania. 

Odpowiadając na pytania o wartości płynące z dziennikarskiej profesji, Justyna Kaczmarczyk zauważyła, iż jest to: “Możliwość do uczynienia jakiejś zmiany. Mimo codziennego chaosu, pędu i szybkości pracy w redakcji oraz zmęczenia wypływającego ze specyfiki pracy, to jednak, kiedy coś stanie się lepiej dzięki działaniu dziennikarzy, to jednak ta praca ma wyjątkowe znaczenie”. Natomiast Dawid Serafin podkreślił, iż cechy dobrego dziennikarza to: “Otwartość, ciekawość świata i tego, co nas otacza, ponieważ bez tej ciekawości zawód dziennikarza jest wykonywany automatycznie i można szybko się wypalić”. 

Spotkanie podsumowała również jego prowadząca, a jednocześnie koordynatorka Konkursu Nagroda Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka – Natalia Prokop: “Bardzo się cieszymy, że cykl Media Lab cieszy się zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem ze strony studentów i nie tylko. Spotkanie było przepełnione skondensowaną dawką wiedzy na temat dziennikarstwa informacyjnego. Usłyszeliśmy z pierwszej ręki – prosto od dziennikarzy internetowego serwisu informacyjnego – jak wygląda tworzenie newsa i praca w redakcji informacyjnej. Z pewnością każdy z obecnych gości dowiedział się wielu wartościowych informacji, które rozjaśniły zebranym jak wygląda praca z newsem.”

Zatem kolejne wspaniałe spotkanie z cyklu MEDIA LAB przeszło już do historii. Już teraz nie możemy doczekać się kolejnego, a czas oczekiwania niech umilą Wam wyjątkowe fotograficzne wspomnienia. 

Autorka: Faustyna Zaleśna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *