Media Lab #1: o dziennikarstwie, nowych mediach i książce „Digital 5.0”

Dziennikarz w świecie cyfrowych wyzwań – czy jeszcze mamy szansę na uchronienie się przed fake newsami, wszechobecną cyfryzacją i zamknięciem się w informacyjnej bańce? Na te i wiele innych pytań usłyszeliśmy odpowiedź na pierwszym spotkaniu z cyklu Media Lab , organizowanym przez Nagrodę Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka i Dziennikarskie Koło Naukowe przy współpracy z autorami książki „Digital 5.0. Wywiady o mediach cyfrowych i technologii”. 

26 października o 18:30 spotkaliśmy się w Auli Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie gdzie razem z gościem specjalnym – dziennikarzem i publicystą Marcinem Makowskim rozmawialiśmy o tym jak wygląda dzisiejsze dziennikarstwo w świecie cyfrowego rozwoju. Tematem spotkania była także publikacja „Digital 5.0. Wywiady o mediach cyfrowych i technologii”, której wydanie było pretekstem do organizacji wydarzenia. 

„Digital. 5.0. Wywiady o mediach cyfrowych i technologii” to publikacja książkowa, która została stworzona przez studentów obecnego II roku SUM dziennikarstwa i komunikacji społecznej pod redakcją wykładowcy Uniwersytetu 

Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, redaktora Dawida Kaczmarczyka. W swojej książce studenci dziennikarstwa przedstawiają osiem rozmów o zmieniającym się świecie mediów i nowych wyzwaniach przed jakimi staje zarówno nadawca jak i odbiorca informacji w Sieci. Wydanie publikacji było możliwe dzięki współpracy i wsparciu ze strony Fundacji im. św. Królowej Jadwigi dla Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, która sfinansowała projekt. Dzięki pomocy ze strony Fundacji, młodzi dziennikarze mogli wziąć do ręki efekt swojej semestralnej pracy. 

Nieprzypadkowo gościem spotkania był redaktor Marcin Makowski, który w wywiadzie otwierającym książkę opowiada o fake newsach, weryfikacji informacji i cyfrowych zagrożeniach dla dziennikarzy. “Każde narzędzie im bardziej wpływowe tym bardziej może być wykorzystane na naszą zgubę, albo jako nasz ratunek. To samo tyczy się mediów społecznościowych, Internetu i epoki informacyjnej. To jest być może najpotężniejsze narzędzie, bo mówi się, że informacja jest najgroźniejszą z broni. Od każdego z was zależy czy będzie umiał wykorzystać ten potencjał do stworzenia swojego życia w taki sposób w jaki chciałby żeby ono wyglądało”, stwierdza redaktor Marcin Makowski.  

Spotkanie poprowadzili studenci dziennikarstwa i komunikacji społecznej, Natalia Prokop i Patryk Tendera. Po przywitaniu przybyłych gości, wśród których przeważającą częścią byli studenci i studentki Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej głos zabrali Wiceprezes Zarządu Fundacji im. św. Królowej Jadwigi dla UPJP2 Łukasz Rzepka oraz Dawid Kaczmarczyk, redaktor książki.. Wszystkim zebranym przedstawiona została również książka i wszyscy jej autorzy. 

Głównym punktem wydania była rozmowa z redaktorem Marcinem Makowskim zakończona dyskusją i pytaniami od publiczności. Nie zabrakło wielu rad dla młodych dziennikarzy oraz sposobów na odnalezienie się w medialnym świecie pełnym algorytmów i baniek informacyjnych. 

„Ogromnie cieszymy się, że mieliśmy okazję i możliwość spotkać się na rozmowie o mediach i dziennikarstwie. Jako organizatorzy konkursu skierowanego do młodych ludzi, młodych adeptów dziennikarstwa i świata medialnego jesteśmy bardzo zadowoleni, że mogliśmy być częścią spotkania połączonego z premierą książki wydanej przez studentów naszego uniwersytetu. Zachęcam do sięgnięcia po tę publikację, która jest również dostępna w wersji cyfrowej”, podsumowuje Patryk Tendera, student DIKS, prowadzący spotkanie.

Przeczytaj „Digital 5.0. Wywiady o mediach cyfrowych i technologii” – https://bit.ly/digital_5_0_przeczytaj_na_google_books

Natalia Prokop

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *