Wieczór pełen emocji! Znamy laureatów XI edycji Konkursu Nagroda Młodych Dziennikarzy

25 maja w Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego poznaliśmy laureatów kolejnej edycji Konkursu Nagroda Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka, a do ich rąk trafiły nagrody o łącznej sumie 4 tys. zł.

Gala finałowa po raz pierwszy odbyła się w murach Filharmonii Krakowskiej, gdzie już po dwóch latach organizacji wydarzenia w reżimie sanitarnym mogliśmy spotkać się w większym gronie. Finał XI edycji Nagrody Młodych Dziennikarzy stał się kolejnym świętem młodego dziennikarstwa przy muzycznej oprawie krakowskiego zespołu Miłosz Bazarnik Trio. Znakomite prowadzenie gali finałowej zapewnili Natalia Prokop – jednocześnie będąca koordynatorką Konkursu oraz Dominik Sak – odpowiadający w zespole Nagrody Młodych Dziennikarzy za dział wideo. Tradycyjnie rozpoczęli oni ten wyjątkowy wieczór od przywitania przybyłych gości oraz podziękowania tym, którzy już od 11 lat tworzą Konkurs. 

W Filharmonii Krakowskiej spotkali się zarówno laureaci, nominowani, a także goście specjalni, którzy uświetnili uroczystość, a jednocześnie pogratulowali laureatom – młodemu dziennikarskiemu pokoleniu – wyjątkowych osiągnięć. Świat młodego dziennikarstwa połączył się z uznanymi w dziedzinie mediów postaciami, którzy przekazali nie tylko słowa uznania, ale i inspirujące rady. 

Wszyscy z niecierpliwością czekali na decydujące rozstrzygnięcia. Grono 41 dotychczasowych laureatów Konkursu uzupełniło kolejnych 5 zwycięzców. 

Laureatami kategorii Debiut Publicystyczny zostali Liwia Zaborska i Kacper Anaczkowski za reportaż radiowy „Miasto w bloku”. Nagrodę wręczył im redaktor Marcin Makowski – dyrektor serwisów informacyjnych Interii, dziennikarz i publicysta. Projekt miał na celu opowiedzenie historii mieszkańców i sympatyków falowców, czyli budynku mieszkalnego, który kształtem przypomina falę. 

W kategorii Inicjatywa Roku szczególnie doceniono aż dwa pomysły! Laureatami zostali przedstawiciele Fundacji Życie Pełne Możliwości za projekt „Niepełnosprawni pełni możliwości”, czyli Arkadiusz Warchał, Honorata Uniwersał, Tomek Łowiecki, Magdalena Gregorarz-Wierzbowska i Magdalena Gromadzka oraz Adrian Wojtasik za podcast „Planeta smaku”. Nagrody otrzymali z rąk Aleksandry Filipek – dziennikarki radia RMF FM. Obie inicjatywy wykorzystały w swoich formach środowisko nowych mediów, przedstawiając zarówno ważne, jak i ciekawe tematy. 

„Reportaż – po debiucie” to kategoria, której tegoroczną zwyciężczynią została Oliwia Róża Serwa za pracę „Żyj dla mnie”. Wyjątkowy wymiar pracy, w której autorka przedstawiła historię z życia swojej rodziny podkreśliła Monika Łącka – dziennikarka „Gościa Niedzielnego”. Opowieść zaprezentowana w niekonwencjonalnej formie pozwoliła laureatce dołączyć do zaszczytnego grona laureatów.

Kategoria „Młodzi twórcy filmowi” należała do Marka Sydora, który stworzył film „Odbicie”. Nagrodę wręczył Mariusz Pilis, który zauważył kunszt młodego artysty i profesjonalne podejście do tematu. Ta praca w niezwykły sposób oddawała obraz życia, jakie wszyscy poznaliśmy w trudnym czasie pandemii. Jednocześnie autor zwrócił uwagę na codzienną przemijalność i rutynę, z której jednak można się wyrwać. 

Mimo że Gala Finałowa XI edycji Nagrody Młodych Dziennikarzy to zaledwie kilkadziesiąt wyjątkowych minut, to jednak warto wspomnieć, że za tym wydarzeniem stoi kilkadziesiąt osób, które pracują na sukces Konkursu. Tak było i tym razem. Co więcej, podczas tegorocznej gali to właśnie członkowie ekipy organizacyjnej w krótkim filmie podzielili się motywacjami, dzięki którym włączają się w tę inicjatywę. 

XI edycja Nagrody Młodych Dziennikarzy dobiegła końca. Niewątpliwie było to święto młodego dziennikarstwa, które na długo pozostanie w pamięci laureatów, nominowanych i zaproszonych gości. To również wydarzenie pełne inspiracji, które dostarcza kolejnych tematów do…opisania. Już nie możemy doczekać się kolejnej edycji – XII edycji Konkursu Nagroda Młodych Dziennikarzy! Czy Wy także? 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *