Sztuka wywiadu, czyli ,,nie taki diabeł straszny, jak go malują’’. Kwartet wywiadu, czyli rozmówca, pytania, zakończenie i redakcja

Wywiad to znana i ciekawa forma gatunku prasowego. Znajomość jego specyfiki i reguł to obowiązek każdego dziennikarza. Dzięki niemu, możemy nie tylko pozyskać ważne
i potrzebne informacje, ale także poznać naszych rozmówców. Jak ich wybierać? Jak zadawać pytania? Jak się do niego przygotować? To jedne z licznych pytań, na które postaram się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Kogo zaprosić na wywiad?

Naszym rozmówcą powinna być osoba, posiadająca dużą oraz profesjonalną wiedzę w danym temacie. Jeśli chcemy dokładniej zbadać i omówić jakiś problem, dobrze jest zaprosić na taki wywiad kilka osób, mających różne doświadczenia oraz odmienne punkty widzenia. Przed przeprowadzeniem wywiadu, dobrze jest przeczytać lub posłuchać wcześniejsze rozmowy naszego rozmówcy, żeby jak najwięcej się o nim dowiedzieć, bo to może okazać się bardzo pomocne.

Jak zadawać pytania?

Nasz wywiad musi być o czymś konkretnym, dlatego powinniśmy pytać naszego rozmówcę, o to, co jest naszym tematem przewodnim. Dobrze jest wcześniej zorientować się w danym temacie, aby nasze pytania nie były oczywiste i przewidywalne, a oryginalne i ciekawe nie tylko dla naszego przyszłego czytelnika/odbiorcy, ale także dla nas samych. Często będzie się zdarzać tak, że przygotowane przez nas pytania, w trakcie odpowiedzi dialogisty nie będą miały sensu lub staną się nieodpowiednie, dlatego zawsze warto przygotować sobie więcej pytań, albo ewentualnie posłuchać naszej intuicji i w danym momencie improwizować. Należy pamiętać, aby nie używać pytań zamkniętych, ponieważ na starcie minimalizujemy szansę na pogłębienie zagadnienia przez naszego rozmówcę. Najlepiej zadawać pytania bardzo konkretne, stosując prosty język, aby uniknąć zbaczania z tematu. Jeśli jednak taka sytuacja będzie miała miejsce, możemy zadać pytania pomocnicze, które naprowadzą dyskutanta na doprecyzowanie swojej wypowiedzi i danie nam satysfakcjonującej odpowiedzi.

Jak zakończyć rozmowę ?

Na zakończenie rozmowy, warto krótko ją podsumować, wyciągnąć najważniejsze wnioski
i podziękować naszemu rozmówcy. Pozwoli to odbiorcom przyswoić informacje oraz wyciągnąć z treści wywiadu najistotniejsze zagadnienia. Dodatkowo, sformułowanie takiego zakończenia sprawi, że nasz wywiad nie będzie wydawał się chaotyczny i nieprzemyślany.

Jak redagować?

Powinniśmy zacząć od selekcji informacji i wybrać tylko najważniejsze zdania
z poszczególnych wypowiedzi. Należy pamiętać, że można skrócić wypowiedź dialogisty
i wybrać to, co najistotniejsze, ale nie powinno się zmieniać i na swój własny sposób interpretować jego słów. Wyjątkiem są szczegółowe dane, np. daty czy dane statystyczne. Do naszego obowiązku należy sprawdzenie tych informacji, ponieważ to my odpowiadamy za wiarygodność oraz reputację tego, co udostępniamy naszym odbiorcom. Jeśli nasz dialogista się pomylił, trzeba to poprawić. Kolejnym krokiem jest korekta tekstu pod względem jego poprawności językowej, stylistycznej, ortograficznej oraz interpunkcyjnej. Następnie warto zastanowić się nad zwięzłym, ale treściwym podsumowaniem oraz nadaniem odpowiedniego tytułu i leadów, aby nasz wywiad był przejrzysty. Ewentualnie, jeśli nie przedstawiamy naszego rozmówcy na samym początku, do takiego wywiadu można dodać notkę biograficzną.

W wywiadzie warto skupić się na kilku najważniejszych kwestiach: rozmówca, temat, pytania, wiedza na temat pytanego, powstrzymywanie się od własnych sądów, skupienie się na słowach rozmówcy. Bardzo ważne jest również, aby pamiętać o autoryzacji, zanim komukolwiek przedstawimy wywiad. Tego wymaga kultura, uczciwość, a przede wszystkim odpowiedzialność dziennikarza i świata mediów.

Pamiętajcie, warto rozmawiać!

Źródła:

1. https://dzialasz.ceo.org.pl/node/211

2. https://www.ortograf.pl/zasady-pisowni/jak-napisac-wywiad-schemat

3.http://www.fn.org.pl/public/upload/Og%C3%B3lne%20wskaz%C3%B3wki%20przeprowadzania%20i%20redagowania%20wywiadu.pdf

4. https://blog.czytampierwszy.pl/?p=65

Autorka: Agata Strug –  studentka kierunku: ,,Komunikowanie promocyjno – wizerunkowe”. Z pozoru wydaje się nieśmiała, ale jak się ją bliżej pozna, to jest prawdziwą duszą towarzystwa. Lubi, gdy w jej życiu coś się dzieje. Interesuje się muzyką i kulturą hiszpańską. W wolnej chwili podróżuje, gra na gitarze, ogląda seriale, uczy się języka hiszpańskiego i spotyka ze znajomymi. W Nagrodzie Młodych Dziennikarzy w dziale biura prasowego i promocji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *