Kim jest dobry dziennikarz kulinarny?

Każdy z nas jest inny. Mamy różnorodne zainteresowania i upodobania. Ktoś interesuje się sportem, a ktoś muzyką. Jedna osoba lubi spędzać swój wolny czas w towarzystwie przyjaciół, a kto inny woli pozostać sam na sam ze sobą i spędzić czas w towarzystwie ulubionej książki. Jednakże jest temat, który nas wszystkich łączy, a jest nim nic innego a jedzenie. Nie ma chyba na tym świecie osoby, która nie lubiłaby zjeść czegoś pysznego – korzystając z kuchni domowej, czy poznając smaki z restauracji.


Jedzenie, potrawy oraz sposób ich przygotowania to niewątpliwie część kultury. Uwarunkowania kulturowe mają także ogromny wpływ na sposób odżywiania się ludzi. Współcześnie widać coraz większe zainteresowanie szeroko pojętą gastronomią, a media coraz częściej sięgają po kulinarne tematy. W wielu programach czy na licznych profilach w mediach społecznościowych dostępne są dla nas liczne informacje o tematyce związanej z odżywianiem się i przepisami na liczne potrawy.


Tzw. food-dziennikarstwo lub dziennikarstwo kulinarne to jedna z wyspecjalizowanych ścieżek dziennikarstwa, którego tematyką jest szeroko pojęta gastronomia. W jej skład wchodzą zarówno sposoby przygotowywania i podania jedzenia, jak i tradycje z nim związane oraz ogólnie pojęta kultura odżywiania się.


Jak zostać dobrym food-dziennikarzem?
Warto pamiętać, że food-dziennikarstwo to przed wszystkim storytelling – opowiadanie ciekawych historii, krążących wokół tematyki jedzenia. Dobry food-dziennikarz powinien interesować się trendami żywienia i umiejętnie o nich opowiadać, zaspokajając ciekawość odbiorcy. Gdzie zjeść najlepszą rybną zupę w mieście? Jakie zamienniki mięsa aktywnie wchodzą w menu najpopularniejszych restauracji? Jak „upiec” pyszne ciasto, nie mając w domu piekarnika? Różnorodność tematyczna i pomysłowość to ogromny plus.


Jest kilka umiejętności, które są bardzo przydatne dla osób, zaczynających swoją przygodę z food-dziennikarstwem. Pierwszą z nich jest posiadanie specjalistycznej wiedzy na temat jedzenia – mogą to być wszelkie warsztaty kulinarne, kursy, a może nawet ukończenie specjalnej szkoły gastronomicznej. Niewątpliwie ważna jest umiejętność poprawnego i „chwytliwego” pisania. Jeśli chodzi o tworzenie swoich przepisów i prowadzenie, na przykład, bloga na ten temat, to zdecydowanie takiego rodzaju działalność powinna opierać się na specjalistycznych treściach. Jakiej mąki lepiej użyć do pieczenia chleba? W jakiej temperaturze powinien się smażyć dobry stek wołowy? Odpowiedzi na tego typu pytania muszą być poparte faktycznymi treściami. Jednak należy pamiętać, że nie każdy food-dziennikarz musi być kucharzem i zajmować się tworzeniem własnych przepisów. Jedzenie powinno być jego pasją i dziedziną zainteresowania, a indywidualny styl autorskich treści powinien czynić tworzone przez niego materiały ciekawymi dla odbiorcy.


Kiedy ktoś zada pytanie o jedną z najważniejszych umiejętności dla dziennikarza, tworzącego w strefie internetowej, z pewnością jedną z odpowiedzi będzie umiejętność tworzenia „klikalnych” tytułów. Jeżeli mowa o dziennikarzu, który zajmuje się tematyką kulinarną oprócz tej umiejętności, bardzo ważne jest przystępne pisanie przepisów kulinarnych i dobór „apetycznych” grafik i obrazków do tekstu.


Bardzo ważne jest również umiejętne opisywanie każdego aspektu dania, które recenzujemy – zarówno warstwy smakowej, jaki wizualnej. Jeśli chcemy opowiedzieć o daniu, którego ostatnio spróbowaliśmy, nasza wypowiedź nie powinna ograniczać się do stwierdzenia „było bardzo dobre”. Opisujemy w takiej sytuacji nie tylko smak, ale również teksturę dania, zapach, kolor, skojarzenia, historie z nim związane itd. Dobry dziennikarz kulinarny nie opisuje swoich emocji, towarzyszących mu podczas tej lub innej przygody gastronomicznej, lecz daje odbiorcom przestrzeń do tego, by je odczuli.


Przydatna dla food-dziennikarza jest także otwartość na ludzi oraz umiejętne przeprowadzanie wywiadu. Rozmowa z innym człowiekiem, interesującym się tę samą dziedziną czy pracującą w niej może pomóc rozszerzyć zakres wiedzy na jakiś określony temat albo być inspiracją na autorski przepis lub nowy artykuł.


Podsumowując, gastronomia była i pozostanie jednym z przedmiotów ludzkiej ciekawości. Jedzenie i gotowanie jest główną tematyką wielu telewizyjnych programów, artykułów, blogów, książek. Jeśli obszar kulinarny jest twoją pasją i masz dużo ciekawych rzeczy do powiedzenia na ten temat, może warto spróbować odnaleźć się w roli food-dziennikarza. Być może swoją pasją i zainteresowaniami „zarazisz” swoich odbiorców.

Źródło:
https://helloblogger.ru/journal/food-zhurnalistika-nachalo/

Autorka: Yuliia Kutepova – jest studentką Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Wielu zajęć już w życiu spróbowała, ale tego “właściwego” jeszcze nie odnalazła. Na chwilę obecną marzy o dziennikarstwie kulinarnym  i o własnej piekarni-cukierni. W wolnym czasie pracuje w gastronomii, ale interesuje się również fotografią, literaturą i kinem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *