Aspekt muzyki w ekranizacjach

Muzyka w życiu każdego człowieka odgrywa bardzo ważną rolę. Jest to coś co nas otacza, ingeruje w nasze życie czy tego chcemy czy też nie. Muzyka w społeczeństwie pozwala jednoczyć ludzi, a także przekazywać ważne treści na szeroką skalę. To ona pozwala nam poznawać samych siebie, budując pewne fundamenty naszej wrażliwości i gustu.

Niesamowitych emocji dostarczają nam oglądane przez nas filmy, a także bajki. Już od samego początku naszego życia odbieramy wiele komunikatów wizualnych za pomocą obrazu, ale również i dźwięku w ukazanej historii. Niektóre bajki jak np. Bolek i Lolek, Pomysłowy Dobromir czy Sąsiedzi nie posiadają słów. Bajka toczy się do podkładu muzycznego oraz dźwięków. Rozwijana wtedy jest u dziecka wyobraźnia, a także kreatywność.

Można przywołać tutaj także wszystkie bajki Disneya, w których to właśnie muzyka odgrywa kluczową rolę. Jedną z piosenek, która zachwyca i jest owocem miłości ojca do córki to You’ll Be In My Heart Phila Collinsa. Dostając Oscara za dzieło artysta przyznał się, iż z początku była kołysanką dla jego małej córeczki. Spostrzegamy więc jak emocje i uczucia mogą wpłynąć na powstanie rewelacyjnego dzieła, które następnie ukazuje się w bajce dla dzieci.

Muzyka w filmach odgrywa bardzo ważną rolę. Jest pewnym dopełnieniem do przekazu i trzyma odbiorcę w napięciu.

Zauważmy, że do powstałych filmów istnieje coś takiego jak muzyka przewodnia. Służy ona do rozpowszechnienia filmu, nadaniu klimatu, a także wpływa na skojarzenie utworu z danym dziełem, które wyodrębnia się wraz z muzyką w wielką całość. Można przytoczyć tutaj utwór No Time To Die stworzony do najnowszej części Jamesa Bonda. Głos wokalistki, melodia, a także tekst idealnie komponuje się z nowo powstałą adaptacją, jak i dostarcza dodatkowych emocji podczas odbioru filmu. Muzyka w filmach staje się częścią ukazanej historii, która jest przez nią bardziej odczuwalna, a człowiek intensywniej odbiera przekazywane emocje.

Jak wiadomo szeroki rozgłos i sławę zdobyły seriale. Każdy serial posiada czołówkę, w której najważniejszą rolę odgrywa muzyka. Czołówki miewają znacznie większe ambicje niż pobieżna prezentacja tytułów i kluczowych dla produkcji postaci. Wolą hipnotyzować, nastrajać, determinować perspektywę odbioru. Mają na celu wpływać na widzów, jak tylko się da. Bardzo ważne jest, aby melodia czołówki trafiła do najbardziej wrażliwych zakamarków naszych organizmów i powodowała chęć obejrzenia dzieła. Bardzo często muzyka z czołówki staje się hitem jak w przypadku dobrze znanego, amerykańskiego serialu Friends. Piosenka I’ll be there for you idealnie przedstawia gatunek serialu, jego komediowość, a także wprowadza widza do fabuły.

Temat odgrywanej w naszym życiu muzyki jest niesamowicie ciekawy, a co najważniejsze muzyka jest pewną stałą w naszym życiu, która nigdy nie przeminie. To co słyszymy już od najmłodszych lat wpływa na nasze emocje, rozwija nasze szare komórki, a także ma ogromny wpływ na kreowanie naszej wyobraźni.

Autorka: Matylda Firek –  studentka dziennikarstwa. Uwielbia kontakt z ludźmi. Jest kreatywna, lubi robić zdjęcia i podróżować. Interesuje ją sport, a w szczególności tenis. Chciałaby w przyszłości dubbingować bajki. Jej śmiech słychać z kilometra. W Nagrodzie Młodych Dziennikarzy w dziale video i biurze prasowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *