Polski „Dawid”

Muzyka od zamierzchłych czasów postrzegana jest jako istotny i trwały aspekt naszego życia. Posiada ona wiele cech, które w dużym stopniu wpływają na światopogląd, wartości czy emocje człowieka. Jednym z kierunków dziennikarskich, w którym muzyka odgrywa główną rolę jest dziennikarstwo muzyczne.

Dziennikarz muzyczny powinien posiadać szeroką wiedzę na temat muzyki. Pisze o nowościach w branży muzycznej i wprowadza informacje o nowych utworach do rozległej publiczności. Taki dziennikarz może pisać wiele rodzajów publikacji, może być recenzentem, a także specjalistą w przeprowadzaniu wywiadów z muzykami czy producentami.

To właśnie dzięki dziennikarzom muzycznym możemy poznawać nowe osobowości i odkrywać nowe perełki muzyczne. Przykładem artysty, o którym ostatnio rozpisywały się muzycznie media jest wyjątkowy i oryginalny Jakub Józef Orliński.

Jakub Józef Orliński to polski śpiewak – kontratenor, który stał się objawieniem muzyki klasycznej. Największą popularność zyskał w Hiszpanii i Francji.

Młody śpiewak, urodzony w 1990 roku, wyróżnia się spośród innych artystów.

Jakub Józef Orliński posługuje się techniką falsetową, która polega na użyciu rejestrów piersiowych i naturalnego głosu, gdzie całe struny głosowe są wprawiane w wibracje. Orliński skupia się na muzyce baroku, która daje mu możliwość wolności artystycznej oraz pozwala obrać różne ścieżki interpretacji. 

Jego początki śpiewu związane były z chórem „Gregorianum”, gdzie śpiewał muzykę renesansową, a także współczesną. Akademia Operowa w Warszawie otworzyła mu oczy na świat. Studiował w nowojorskim Julliard School of Music i brał udział w wielu konkursach rozproszonych po całym świecie. Dzięki nim zdobył wielkie doświadczenie, nowe możliwości, a także popularność. Wielkim osiągnięciem Orlińskiego, jest zostanie jednym z pięciu zwycięzców wielkiego konkursu Metropolitan Opera, który porównywany jest do ligi piłkarskiej.

Twórczość

Debiutancki album artysty „Anima Sacra” ukazał się jesienią 2018 roku, nakładem Erato/Warner Classics. Na płycie towarzyszy mu zespół Il pomo d’oro pod batutą Maksima Emelyanycheva. Drugi album Orlińskiego „Facce d’Amore” zdobył nominację do Fryderyków 2020, a także nagrodę Paszport Polityki w kategorii muzyka poważna za 2019 rok.

Jakub Józef Orliński w 2020 roku podczas kwarantanny, nagrywał filmiki w ramach akcji „stay at home”. W jednym z nich śpiewa Vivaldiego w dresie, co obejrzało ćwierć miliona widzów.

Młody artysta wciąż tworzy muzykę i podróżuje. Uwielbia kontakt z ludźmi, a ciekawość świata pomaga mu w byciu kreatywnym. Łączy on także śpiew z tańcem breakdance, który zaczął trenować mając 19 lat.

Autorka: Matylda Firek – studentka dziennikarstwa. Uwielbia kontakt z ludźmi. Jest kreatywna, lubi robić zdjęcia i podróżować. Interesuje ją sport, a w szczególności tenis. Chciałaby w przyszłości dubbingować bajki. Jej śmiech słychać z kilometra. W Nagrodzie Młodych Dziennikarzy w dziale video i biurze prasowym.


Źródło zdjęcia: https://www.youtube.com/watch?v=ZMW7M3ebRwk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *