ASMR – przyszłość w relaksacji, a może nowoczesny przekaz informacji

Szept, deszcz, chrupanie, skrobanie i dźwięki. To tylko niektóre z propozycji ASMR dostępnych w Internecie.  To przyjemne dla ucha zjawisko wywołane przez słuchowe bodźce zewnętrzne. Najlepiej odbierane jest przez słuchawki i wywołuje przyjemne mrowienie oraz relaks. Jest dobrym środkiem radzenia sobie z napięciem nerwowym wywołanym stresem. Zjawisko ASMR zostało także przebadane przez naukowowców. Specjaliści z brytyjskiego Uniwersytetu Swansea zakwalifikowali to jako aktywność mózgu, która korzystnie wpływa na zdrowie.

Czym jest ASMR? To akronim słów (autonomous sensory meridian response),  co w tłumaczeniu oznacza : „samoistna odpowiedź meridianów czuciowych”.

W XXI wieku odporność na stres stała się „złotym gralem” dla wielu ludzi. Z pokolenia na pokolenie społeczeństwo staje się na niego coraz mniej odporne. Wpływa to oczywiście niekorzystnie na zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka, ale także na życie rodzinne czy znajomości. Coraz bardziej rosnąca popularność tego zjawiska jest widoczna między innymi na YouTube. Milionowe wyświetlenia filmików z nagraniem dźwięków, które potrafią zrelaksować mózg pokazują jak bardzo istotny to temat.

Każdy znajdzie coś dla siebie. Autorzy filmików to zarówno panie jak i panowie. Charakterystyczny dla twórców może być nawet sposób akcentowania poszczególnych głosek. Tematyka tego typu filmików jest rozległa. ASMR to nie tylko odgłosy deszczu za oknem. Coraz częściej pojawia się także tematyka kosmetyczna czy makijażowa. A dla osób, które nie mają motywacji do nauki mogą znaleźć się filmiki z odgłosami pisania odręcznie czy na klawiaturze.

Jednak w filmach pojawiają się nie tylko dźwięki relaksacyjne. Coraz częściej twórcy w przerwie od odgłosów, które uspokajają i wprawiają w dobry nastrój, czytają fragmenty opowiadania z ulubionej książki czy bajki. Spokojny głos i ulubiony fragment, który kojarzysz z dzieciństwa też jest jednym z elementów relaksacji. Odżywają dzięki temu wspomnienia z najmłodszych lat, gdy to rodzice czytali nam do snu.

A co jeśli można przekazywać w taki sposób ważne informacje? Mózg w trybie relaksacji może odpocząć, ale też szybciej zapamiętywać i lepiej przyswajać wiedzę. Nie bez powodu metoda ta używana jest m. in. do nauki języków obcych. Czy jest tu także miejsce dla dziennikarstwa? Czy użycie fragmentu felietonu czy napisanie własnego opowiadania, aby później wykorzystać to w filmiku ASMR może być przejawem dziennikarstwa? Może to nowoczesne podejście okaże się jednym z przyszłościowych. Być może zamiast czytać artykuły, będziemy słuchać je z narracją spokojnego, odprężającego głosu nie tylko na platformie You Tube.

Autorka: Aleksandra Gajowiec – jest studentką Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, współpracuje z biurem prasowym Nagrody Młodych Dziennikarzy, a jej pasją jest fotografia, projektowanie graficzne i Formuła 1.

Źródła:

https://scroll.morele.net/rozrywka/co-to-jest-asmr-jak-dziala-i-gdzie-jest-stosowane/

https://pl.wikipedia.org/wiki/ASMR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *