Kto nie lubi słuchać?

Historie przekazywane ustnie były z nami od zawsze. Ludzie na przestrzeni lat chętnie dzielili się swoimi przeżyciami, radami czy zabawnymi opowiadaniami. Dzisiaj, dzięki technologii mogą to też robić w sieci i dotrzeć do licznego grona odbiorców. Jedną z coraz popularniejszych form dźwiękowego przekazu staje się podcast.

Podcast – co to takiego?

Termin ten oznacza nic innego jak audycje, programy audio oraz wideo, które wydawane są cyklicznie lub w odstępach czasu. Forma ta to najczęściej odcinki pewnych dłuższych serii. Spotykane są również pojedyncze produkcje, ale należą one do rzadkości.
Podcasty tworzone są z myślą o wszystkich, zatem ich twórcy poruszają różne tematy i zagadnienia. Osoby publikujące często pochylają się nad tym, co jest dla nich ważne i interesujące. Najczęstszymi formami są wypowiedzi, ale zdarzają się też dyskusje czy wywiady.

Geneza powstania

Definicja podcastu to połączenie słów iPod i broadcast (ang. audycja, transmisja). Za początek podcastingu można uznać rozwój technologii RSS* (ang. Really Simple Syndication). W 2000 r. pojawił się pierwszy szkic RSS, gdzie opublikowane zostały audio i video. Gwałtowne zainteresowanie podcastem przypada na lata 2004-2005. Ciekawostką odnośnie samego terminu “podcast”, jest fakt, że w 2004 r. w gazecie brytyjskiej “The Guardian” został opublikowany tekst Bena Hammersley’a “Audible revolution” (“Słyszalna rewolucja”), gdzie autor podjął próbę określenia terminu. Z kilku propozycji najbardziej powszechną stał się właśnie “podcasting”. Pierwsze wyszukiwania hasła “podcast”, Google Trends datuje na koniec 2004 r., zaznaczony jest także wzrost zainteresowania tą formą w 2005 r. Pierwsze wyszukiwania na platformie YouTube to początek 2008 r.

Profesjonalizm czy amatorstwo tworzenia

Aktualnie do nagrania podcastu nie potrzeba wiele. Najważniejszym narzędziem, żeby zacząć jest czas i pomysł. Oprócz tego przydaje się też laptop/ komputer z dostępem do Internetu, możliwością nagrania głosu (niekoniecznie profesjonalnym sprzętem) oraz prosty program do montażu.

Wraz ze wzrostem rozwoju technologicznego niektóre podcasty tworzone są bardzo profesjonalnie. Twórcy korzystający ze swojej popularności chcą, aby ich przekaz był jak najlepszy. Starają się zatem inwestować w swój rozwój i sprzęt, aby odbiorcy mogli cieszyć się nagraniami na najwyższym poziomie.

Z popularności podcastów czerpią nie tylko jednostkowi autorzy. Coraz częściej można odsłuchiwać programy telewizyjne czy audycje radiowe w tej właśnie formie.

Dla każdego

Współcześnie podcasty to forma, która jest dostępna dla wszystkich. Mimo że audycje kojarzą się głównie ze środowiskiem internetowym, ich odsłuch jest bardzo prosty. Na przestrzeni czasu pojawiły się platformy, które stworzone są bezpośrednio lub pośrednio dla podcasterów. Aplikacjami takimi są np. Breaker, Google Podcast, iTunes, Podcasty (aplikacja dostępna dla użytkowników marki Apple), Spotify, Stitcher czy YouTube. Popularne stają się też bazy podcastów radiowych na stronie TOK.FM.

Zróżnicowane treści, możliwość odsłuchiwania o dowolnej porze oraz wykonywanie innych czynności, to nie jedyne plusy podcastów. Wielką zaletą jest ich przekrój tematyczny. Każdy znajdzie coś dla siebie. Największe zainteresowanie budzą podcasty pogadankowe, rozrywkowe, naukowe, lifestylowe, biznesowe oraz poświęcone nowym technologiom. Coraz więcej osób sięga również po podcasty z dreszczykiem i kryminalnymi historiami. W obecnym czasie, wysoko w rankingu zainteresowania znajdują się audycje o informacjach z Polski i zagranicy. Dużą ciekawość budzą również tematy medyczne.

Najlepsze z najlepszych

Top 10 podcastów najchętniej słuchanych w Polsce w aplikacji  Spotify:

 1. Żurnalista – Rozmowy bez kompromisów
 2. Marcin Myszka – Kryminatorium
 3. Szymon Marciniak – Kwadrans na angielski
 4. Tu Okuniewska – Ja i moje przyjaciółki idiotki
 5. Wiktoria Kobiela – Wyważony Podcast
 6. Justyna Mazur – Piąte: Nie zabijaj
 7. Karolina Anna – Zagadki Kryminalne
 8. Dariusz Rosiak – Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka
 9. Mirosław Brejwo – Psychologia, którą warto znać
 10. Arlena Witt – PoCudzeMovie

Top 10 podcastów najchętniej słuchanych w Polsce w aplikacji Podcasty:

 1. Marcin Myszka – Kryminatorium
 2. Dariusz Rosiak – Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka
 3. Żurnalista – Rozmowy bez kompromisów
 4. Rafał Sadowski – Podcast Historyczny
 5. Maciej Okraszewski – Dział Zagraniczny
 6. Tomasz Różek – Nauka To Lubię
 7. Tu Okuniewska – Ja i moje przyjaciółki idiotki
 8. Marcin Iwuć – Finanse Bardzo Osobiste: inwestowanie / pieniądze / dobre życie
 9. Szymon Marciniak – Kwadrans na angielski
 10. Justyna Mazur – Piąte: Nie zabijaj

Podcasty to prawdziwa rewolucja. Połączenie tak wielu środków przekazu w jedno spowodowało, że audycje osiągają ogromne zasięgi, docierając do milionów. Stają się bazą błyskotliwych przemyśleń, pozwalają na czerpanie wielu inspiracji i motywacji. To format, który wciąż prężnie się rozwija i zdobywa nowych fanów.

*RSS – umowna rodzina języków znacznikowych do przesyłania nagłówków wiadomości i nowości na wybranych przez użytkownika RSS stronach.

Źródła: http://uwm.edu.pl/mkks/wp-content/uploads/12_4_05_Stachyra_G.pdf https://scroll.morele.net/poradniki/czym-sa-podcasty-jak-zaczac-przygode-z-podcastami-i-jakich-nagran-sluchac/ https://uniwersyteckie.pl/nauka/podcast-czy-juz-rewolucja https://chartable.com/charts/spotify/poland-top-podcasts https://en.wikipedia.org/wiki/Ben_Hammersley

Autorka: Aleksandra Bajno – studentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na UPJP2. Lubi wyzwania i chętnie się ich podejmuje. Często zagłębia się w politykę i chętnie o niej dyskutuje. W swoim życiu otacza się ludźmi, którzy dodają jej energii i napędzają do działania. Poza dziennikarstwem interesuje się medycyną. Marzy o wydaniu własnej książki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *