Co to był za wieczór. X edycja Konkursu Nagroda Młodych Dziennikarzy rozstrzygnięta

Wieczorem 26 maja poznaliśmy laureatów X jubileuszowej edycji Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka. W czasie uroczystej Gali Finałowej, obywającej się w Klubie Dziennikarzy “Pod Gruszką” w Krakowie, nagrody otrzymali: Mateusz Zajega, Paulina Zywar oraz Adrian Burtan. 

Pandemia nieco pokrzyżowała plany organizatorów, jednak nie stanęła na przeszkodzie w organizacji, i to jakiej (!), Gali Finałowej. Mimo że na widowni mogła zasiąść bardzo  niewielka liczba osób, to jednak urodziny Konkursu wielu widzów świętowało wirtualnie, oglądając relację w serwisie YouTube. Zanim poznaliśmy tegorocznych laureatów, prowadzący Galę – Izabela Witek oraz Patryk Tendera – wprowadzili nas w uroczystą atmosferę, jednocześnie podsumowując to, co działo się przez ostatnie kilka miesięcy w ramach inicjatywy Nagrody Młodych Dziennikarzy. Nie zapomnieli oni o podziękowaniach i wyróżnieniu osób oraz organizacji, które od lat tworzą Konkurs i sprawiły, że Nagroda Młodych Dziennikarzy wspiera dziennikarskie talenty już dziesiąty raz. 

Na szczególną uwagą zasłużyła zupełnie nowa idea, dostosowana do obecnej wirtualnej rzeczywistości i świata, który przeniósł się do Internetu. Chodzi o webinary, które co tydzień przyciągały przed ekrany licznych widzów, a ich gośćmi byli uznani dziennikarze i przedstawiciele świata mediów. Dzielili się oni zarówno pięknymi momentami swojej kariery, dawali dobre rady, jak i nie ukrywali, że dziennikarstwo to ciężki kawałek chleba.  

Laureaci wyłonieni

Nie ma wątpliwości, że wszyscy czekali na kulminacyjny punkt wieczoru, czyli ogłoszenie laureatów X edycji Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka. W tym roku Kapituła Konkursu podjęła decyzję, że grono trzydziestu ośmiu dotychczasowych laureatów uzupełni troje kolejnych zwycięzców w kategoriach: Debiut Publicystyczny Roku, Inicjatywa Roku oraz Reportaż – po debiucie

W kategorii Młodzi Twórcy Filmowi w tym roku zastosowano nietypowe rozwiązanie, ponieważ wyróżnieni zostali wszyscy uczestnicy Konkursu, którzy zdecydowali się nadesłać prace w tej kategorii. Na wyróżnionych czekają warsztaty mistrzowskie (Master Class), na których pod okiem ekspertów pogłębią swoją wiedzę z zakresu elementów twórczości filmowej. Decyzja została ogłoszona przez prof. Krzysztofa Gurbę – prezesa Fundacji im. ks. prof. Andrzeja Baczyńskiego.  

Laureata w kategorii Debiut Publicystyczny ogłosił twórca projektów medialnych oraz zastępca redaktora naczelnego magazynu “Wszystko Co Najważniejsze” Michał Kłosowski. Został nim Mateusz Zajega. Nagrodzono tekst “Transplantacja narządów: szansa na drugie życie” opublikowany w portalu Interia. Tą pracą autor, jak sam mówi, chciał uświadomić społeczeństwu, jak istotna jest możliwość przeszczepu organów.  

Tytuł Inicjatywy roku otrzymał Adrian Burtan za cykl rozmów “#ZaBurtąPytań”. Doceniane zostały zawarte w nim aktualne tematy, wyjątkowi goście oraz umiejętność wykorzystania nowoczesnych technologii. Nagrodę wręczył red. Przemysław Skowron – dziennikarz radiowy, od ponad 20 lat związany ze stacją RMF FM. 

Nagrodę w kategorii Reportaż – po debiucie uzyskał tekst Pauliny Zywar poruszający bardzo ważny temat społeczny. To historia nastolatki z Zespołem Aspargera, która trzykrotnie próbowała popełnić samobójstwo. Pozostawiono ją bez pomocy, zarówno ze strony systemu zdrowotnego, jak i edukacyjnego. Nagrodzony reportaż miał na celu zwiększyć świadomość społeczeństwa w kwestii problemów psychicznych, z jakimi zmagają się młodzi ludzie – mówiła autorka. Werdykt w tej kategorii ogłosiła dziennikarka “Gościa Niedzielnego” Monika Łącka. 

Zdunkowa rodzina

Mimo że zdecydowana część zespołu X edycji Nagrody Młodych Dziennikarzy nie mogła uczestniczyć w wydarzeniu w Klubie Dziennikarzy “Pod Gruszką”, to jednak na Gali mogliśmy poczuć niesamowitą atmosferę, jaka panuje wśród organizatorów Konkursu. A wszystko za sprawą krótkiego filmu, ukazującego ducha zespołu. Śmiech, radość, zabawa, ale i wsparcie, zaangażowanie, ciężka praca, konsekwencja i wytrwałe dążenie do celu, jakim jest Gala Finałowa. To cechy charakterystyczne zespołu Nagrody Młodych Dziennikarzy, które tylko potwierdziły kadry widoczne w materiale filmowym.  

Na Gali nie zabrakło także wzruszających momentów, bowiem po pięciu latach czynnego udziału w organizacji Konkursu, a od 3 lat pełnienia funkcji koordynatorki Nagrody Młodych Dziennikarzy, z zespołem żegna się Izabela Witek. Jak sama podkreśliła, Konkurs to jedno z najlepszych doświadczeń, jakie spotkało ją na studiach i niezrównane źródło motywacji i inspiracji. W wyjątkowy sposób z Nagrodą Młodych Dziennikarzy przywitała się jej nowa koordynatorka – Natalia Prokop, która swoim niesamowitym występem uświetniła Galę Finałową. 

Wszystko, co dobre, szybko się kończy. Ta stara prawda sprawdziła się też w przypadku naszego Konkursu. Informacje prasowe, artykuły na blogu, webinary, posty w social mediach, grafiki, promocja Konkursu, nadesłane prace, wyłonienie laureatów, organizacja Gali Finałowej, praca kilkudziesięciu osób oraz wiele innych części składowych, których efektem była już X jubileuszowa edycja Konkursu  
i jej kolejny sukces. My już nie możemy doczekać się następnej i mamy nadzieję, że już niedługo spotkacie się z nami podczas XI odsłony poszukiwania nowych talentów. Bo bez Was to naprawdę nie ma sensu. 

_________________________________________________________________________________ 

Patronem Konkursu jest tragicznie zmarły w 2010 roku Bartek Zdunek, student dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Bartek za życia nie zdążył zaprezentować swojej twórczości światu, ale jego wiersze i artykuły opublikowano pośmiertnie w zbiorze pt. “W cieniu ciszy…”. Jego historia stała się inspiracją i motywacją do stworzenia Konkursu, którego organizatorzy już od 10 lat zachęcają młodych i utalentowanych adeptów dziennikarstwa do dzielenia się swoimi inicjatywami i projektami. 

Transmisję z Gali można obejrzeć pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=vjuZ953DaEE&t=964s.

Autorka tekstu: Faustyna Zaleśna – w Nagrodzie Młodych Dziennikarzy w Biurze Prasowym. Studentka II roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UPJP2. Uwielbia sport i aktywny tryb życia. Lubi czytać książki, a szczególnie biografie. Jej marzeniem jest dom w pięknej Portugalii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *