Radio jako przyjaciel człowieka

Jedni uwielbiają grać w piłkę, inni wolą tenis. Jedni lubią kawę, a drudzy herbatę. Dokładnie tak samo jest z dziennikarstwem. Niektórzy uwielbiają pisać, drudzy prezentować się w telewizji, trzeci montować… a jeszcze inni mówić. Niesamowitą umiejętnością człowieka jest piękne wypowiadanie się, zarażanie głosem, a także przekazywanie wielu informacji poprzez samą mowę. Tak właśnie jest w radiu. 

Czym jest radio?

Radio to środek masowego komunikowania, służący do rozpowszechniania audycji słownych i muzycznych o zróżnicowanym charakterze, adresowanych do szerokiego audytorium. Pierwsza publiczna audycja radiowa została nadana w 1914 r. w Belgii, natomiast rozwój radiofonii rozpoczął się po 1918 r. 

W początkowym okresie radio pełniło przede wszystkim funkcję przekaźnika treści muzycznych i kulturalnych, upowszechniało kulturę muzyczną oraz kulturę języka i wypowiedzi, tworząc standardy w tej dziedzinie. Umożliwiało także szersze niż dotąd uczestnictwo w życiu publicznym, w tym kulturalnym oraz politycznym, działając na rzecz demokratyzacji społeczeństw, do których docierało. Od końca lat 20. radio ewoluowało w kierunku medium o zasięgu międzynarodowym.

Radio, a wpływ na osobę

Jak najbardziej można powiedzieć, że radio jest jednym z najbardziej tradycyjnych i zarazem popularnych mediów na świecie. Dzięki różnorodnym stacjom radiowym dowiadujemy się faktów, słuchamy ciekawych wywiadów, a także muzyki. Słuchając radia możemy pobudzić naszą wyobraźnię. Poprzez głos i słowa redaktora jesteśmy w stanie wyobrazić sobie jego wygląd, miejsce, w którym jest, a także stwierdzić, czy go lubimy, czy nie. 

Dziennikarz radiowy powoduje, iż się do niego przyzwyczajamy, po czasie, możemy stwierdzić, że jest to nasz „kumpel”. Przemawiając do nas np. w samochodzie jest w stanie wzbudzić w nas poczucie bezpieczeństwa, a także zwalczyć nudę.

Jaki powinien być dobry dziennikarz radiowy?

Pracując w radiu ważne jest przekazywanie jasnych, krótkich, treściwych informacji. Radio ma być odpowiednie dla osób dorosłych, a także dzieci. Nigdy nie wiemy, kto słucha radia i dziennikarz musi dostosować się do każdej grupy wiekowej. 

Dziennikarz radiowy, powinien cechować się zaradnością, spokojem, poczuciem humoru, płynnością wypowiedzi. Praca w radiu to także zarabianie głosem, a więc należy poprawnie nim modulować, by nie zanudzić widza.

Każdy dziennikarz ma swoje audycje, które mogą stanowić ważną część dnia dla odbiorcy. 

Często słyszymy wywiady z interesującymi osobami, przez co pragniemy jeszcze bardziej poznać ich historię, sięgając wtedy do Internetu. 

Radio to także improwizacja

Często na antenie zdarza się jakiś niespodziewany problem. Dziennikarz radiowy musi zachować spokój, czasem poimprowizować swoją wypowiedź, aby nie było ciszy. Redaktor, musi być także czujny wobec swojego rozmówcy. Czasami z radiem łączą się różni ludzie i nigdy nie wiadomo, kiedy kto i jak się odezwie. 

Praca w radiu to także nic innego jak umilanie czasu słuchaczom poprzez puszczanie muzyki. Dziennikarz radiowy musi znać się na muzyce, aby czasem zaskoczyć słuchacza nowymi odkryciami muzycznymi. Dzięki takim zabiegom nie dość, że poznajemy wielorakie hity, to jeszcze poznajemy nowych artystów. Dzięki ich muzyce człowiek zapamiętuje różne chwile ze swojego życia i z sentymentem wraca do ulubionych dzieł.

Autorka: Matylda Firek – studentka dziennikarstwa. Uwielbia kontakt z ludźmi. Jest kreatywna, lubi robić zdjęcia i podróżować. Interesuje ją sport, a w szczególności tenis. Chciałaby w przyszłości dubbingować bajki. Jej śmiech słychać z kilometra. W Nagrodzie Młodych Dziennikarzy w dziale video i biurze prasowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *