A po maturze chodziliśmy na dziennikarstwo…

Maj to miesiąc nieodłącznie kojarzący się z maturami. Dla wielu to jeden z najbardziej stresujących momentów w życiu, nawet we wspomnieniach budzący wiele emocji. Dlaczego? Ponieważ od maturalnych wyników często zależy zawodowa ścieżka na całe życie. Młodzi ludzie już w wieku 19 czy 20 lat stają przed trudnym wyborem – co dalej? Wielu absolwentów szkół średnich wie, że egzamin dojrzałości to dopiero wstęp do kolejnych stresujących i trudnych wyborów. Na jaką pójść uczelnię, w jakim mieście studiować, jaki wybrać kierunek? 

Jedną z odpowiedzi na ostatnie pytanie jest dziennikarstwo. Jeśli zastanawiasz się, czy dziennikarstwo to kierunek dla Ciebie, jesteś w odpowiednim miejscu.

Dziennikarz, ale jaki?

Stworzenie definicji dziennikarza wcale nie jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Sposobów na rozumienie tego zawodu jest naprawdę wiele. Jednak możemy przyjąć, że dziennikarz to osoba, która poszukuje i opracowuje materiały. Następnie są one prezentowane w środkach społecznego przekazu (gazetach, telewizji, radiu czy internecie). 

Zatem dziennikarze wykonują swoje obowiązki w różnych miejscach i to od nich zależy specyfika wykonywanego zawodu. Dlatego też nie wystarczy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcę być dziennikarzem. Trzeba także zastanowić się, w jakim medium chcę pracować.

Bowiem możesz zostać dziennikarzem prasowym, telewizyjnym, radiowym, a także zajmować się pracą na portalach internetowych. Jednak to nie jedyny podział, o jakim można mówić w dziennikarstwie. Ponieważ zawód ten uzależniony jest także od specjalizacji, jaką się zajmujemy. Dziennikarze sportowi, polityczni, ekonomiczni czy śledczy – długo można by wymieniać tematy, którymi możesz się zajmować. Zastanawiasz się, która droga jest najlepsza? Zdecydowanie ta, która będzie odzwierciedlała Twoje zainteresowania.

Dziennikarz, czyli jaki powinieneś być?

Praca dziennikarza wiąże się z nieustannym kontaktem z ludźmi, dlatego też przebywanie w ich towarzystwie i komunikowanie się z nimi nie może sprawiać Ci problemów. Musisz także przyzwyczaić się do faktu, iż Twoja praca nie zamyka się w czterech ścianach redakcji, lecz wykracza poza nią. Bowiem to do Ciebie należy szukanie tematów, a nie znajdziesz ich nigdzie indziej, a wśród ludzi – to właśnie oni są bohaterami większości materiałów dziennikarskich i to human story “sprzedaje” się najlepiej. 

Dziennikarz musi zatem być otwarty na świat i ludzi oraz wykazywać się umiejętnościami miękkimi. Asertywność, komunikatywność, odporność na stres, kreatywność, łatwość pracy w zespole, kultura osobista, samodyscyplina oraz umiejętna organizacja praca – to wszystko zdecydowanie pomoże Ci wejść w medialny świat i odnaleźć się w zawodzie dziennikarza. Jednak jest coś jeszcze ważniejszego. Przede wszystkim, musisz czuć, że dziennikarstwo to Twój świat i Twój plan na przyszłość. 

Dziennikarz, ale jak nim zostać?

Sposobów, aby zostać dziennikarzem jest co najmniej kilka. 

Po pierwsze, możesz wybrać studia na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna – to tam poznasz podstawy dziennikarskiego zawodu i będziesz łączyć praktykę z teorią nauki o mediach. Jednak studia dziennikarskie nie są równoznaczne z faktem, że w przyszłości będziesz pracował w swoim zawodzie. 

Bowiem po drugie, możesz nie mieć wykształcenia medialnego, a mimo to świetnie odnajdywać się w profesji dziennikarza. Dzieje się tak ze względu na to, iż aby wykonywać ten zawód, należy umieć dobrze pisać czy interesująco mówić i do tego dołożyć wiedzę na dany temat. Dlatego też osoba, która jest uznanym ekonomistą czy doskonale zna się na siatkówce, może pisać kompetentne i przyjemne w odbiorze teksty na ich temat. 

Po trzecie, jeśli chcesz, aby dziennikarstwo było Twoim dodatkowym zajęciem i nie masz czasu na podjęcie takich studiów, dobrą drogę mogą być szkolenia z warsztatu dziennikarskiego. Dzięki nim poczynić pierwsze kroki, aby posiąść umiejętności tworzenia materiałów przeznaczonych do mediów społecznego przekazu. 

Po czwarte, przede wszystkim czytaj. To rada dla wszystkich, niezależnie od drogi, jaką wybiorą. Dziennikarz musi być człowiekiem oczytanym, nieustannie zdobywającym nową wiedzę i poszerzającym horyzonty. Bowiem jak mówił Jarosław Iwaszkiewicz – znany polski poeta: Czytanie jest to odnajdywanie własnych bogactw i własnych możliwości przy pomocy cudzych słów. Zatem zacznij odkrywać swoje dziennikarskie możliwości już dzisiaj!

Praca dziennikarza to dla wielu zawód fascynujący, którego przedstawiciele nie zamieniliby na żaden inny. Jednak nie ma wątpliwości, że to również profesja bardzo wymagająca. Przedstawiciele świata mediów mogą zapomnieć o stałych godzinach pracy, a w zamian przyzwyczaić się do bycia ciągle “pod telefonem”. Niezależnie od profesji, warto zawsze rozważyć plusy i minusy. W ostatecznym rozrachunku, my przy dziennikarstwie stawiamy duży plus. A Ty?

Autorka tekstu: Faustyna Zaleśna – w Nagrodzie Młodych Dziennikarzy w Biurze Prasowym. Studentka II roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UPJP2. Uwielbia sport i aktywny tryb życia. Lubi czytać książki, a szczególnie biografie. Jej marzeniem jest dom w pięknej Portugalii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *