Dziennikarstwo a podróżowanie

Obecne czasy wypełnione są po brzegi mediami społecznościowymi. Przeglądając je możemy zapragnąć odkryć wiele cudownych miejsc. Obserwujemy wielu ludzi, którzy chwalą się swoimi wyprawami i zwiedzają każdy zakątek świata. Warto zauważyć, że  podróżowanie bardzo często łączy się z pracą dziennikarską.

Podróżowanie pozwala człowiekowi odkryć piękno i tajemnice świata. Osoba, która zwiedza różne jego zakątki, poznaje życie innych osób, ich kulturę oraz tradycję. Odrywa się od rutyny codzienności i kosztuje nowego życia. 

A kto może być bardziej otwarty na świat niż dziennikarz?

Jedną z najważniejszych cech prawdziwego dziennikarza jest ciekawość. Dzięki niej dziennikarz nie boi się wyzwań, lecz pragnie stawić im czoła. Wykonywanie profesji dziennikarskiej pozwala nam być świadkiem wielu ekscytujących, a czasami nawet tragicznych zdarzeń. Wielu sprawozdawców, aby zrobić skrupulatny i dobry materiał musi udać się w odległe miejsce. Tylko w ten sposób mogą przekazać swoim widzom czy słuchaczom najnowsze i najważniejsze informacje. 

Praca dziennikarska daje możliwość rozwoju. Każdy człowiek, który udaje się w odległe miejsce, staje się bogatszy o nowe doświadczenia, poznaje „obcy” świat od kuchni. Nadawanie informacji wprost z miejsca wydarzenia powoduje, że dziennikarski przekaz staje się dla odbiorcy realistyczny. Można porównać to do pracy aktora, który, aby wczuć się w rolę, czasem musi stać się świadkiem prawdziwych wydarzeń. Gdy ich doświadczy, jego gra staje się lepsza, bardziej prawdziwa.

Kim jest korespondent?

Osoby, które mają największą styczność z pracą w podróży to zdecydowanie korespondenci. Ich zadaniem jest nadawanie aktualnych informacji z zagranicy lub różnych miejsc w kraju poza siedzibą redakcji.

Praca korespondenta wiąże się z wielką odpowiedzialnością. Wiele osób porównuje ją do misji, ale także – powołania. Wybierając się w podróż, często nieunikniona jest przeprowadzka w dane miejsce, jak w przypadku pani Małgorzaty Wolińskiej-Riedi, która jest korespondentką w Watykanie. Aby wykonywać tę pracę, musiała przenieść całe swoje dotychczasowe życie do tego państwa. Małgorzata Riedi m.in. przekazywała informacje podczas pandemii koronawirusa, której w pewnym momencie Włochy doświadczyły najmocniej. Przykład ten wskazuje, iż praca korespondenta wiąże się z wielką odwagą i bohaterstwem.

Dziennikarz przepustką do świata

Każdy dziennikarz, który przekazuje informacje zza granicy pomaga innym. Dlaczego? Znane dziennikarskie powiedzenia mówią: „Informacja jest tyle warta co jej źródło” oraz „Wszystko ma swoją cenę, a informacja to jeden z najdroższych towarów na świecie”.

Dzięki dostarczanym przez dziennikarzy informacjom mamy świadomość tego, co się dzieje na świecie. Możemy kształtować własne poglądy i mimo życia w ojczystym kraju czuć atmosferę świata, bez ograniczeń.

Każdy, kto pragnie podróżować i spełniać się jako dziennikarz, może połączyć te obie rzeczy i zaciekawić odbiorców swoimi przeżyciami.

Autorka tekstu: Matylda Firek studentka dziennikarstwa. Uwielbia kontakt z ludźmi. Jest kreatywna, lubi robić zdjęcia i podróżować. Interesuje ją sport, a w szczególności tenis. Chciałaby w przyszłości dubbingować bajki. Jej śmiech słychać z kilometra. W Nagrodzie Młodych Dziennikarzy w dziale video i biurze prasowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *