Jak pisać ciekawie?

Masz dobry pomysł albo już zebrany interesujący materiał, ale nie wiesz jak to zebrać w całość i przekazać? Postaram się podać Ci kilka wskazówek, dzięki którym twoje opowiadanie lub reportaż nabierze kształtów. Zaczynajmy!

Nie czekaj na wenę!

Jeśli masz dobry pomysł, to po prostu go zrealizuj. Pisz cokolwiek, potem będziesz poprawiać. Najważniejsze, żeby na kartkach zaczęły się pojawiać litery, a z czasem dojdziesz do takiej wprawy, że będzie to dla Ciebie “bułka z masłem”.

Spisz plan swojego tekstu

Ta rada może być dla Ciebie przydatna, zwłaszcza jeśli masz problem z organizacją pracy (np. czasem pisania lub długością tekstu). Okaże się również pomocna wtedy, gdy nie do końca potrafisz uszeregować fakty (np. gubisz się w chronologii wydarzeń). Często wystarczy, jeśli plan będzie po prostu zawierał same nagłówki akapitów.

Pisz autentycznie…

…czyli zgodnie z prawdą, zwłaszcza jeśli jest to tekst dziennikarski. Nie chodzi tu tylko o uczciwość (choć ona oczywiście również jest bardzo ważna), ale o to, że czytelnicy są bardzo wyczuleni na “koloryzowanie” faktów. Ponadto w tekście powinno być zawartych jak najwięcej emocji bohaterów, aby nie był on “suchy”. Natomiast żeby dobrze opisać uczucia, towarzyszące jakiemuś wydarzeniu, najlepiej je przeżyć samemu lub posłuchać obszernej relacji od bezpośredniego świadka.

Określ profil swojego czytelnika

Jeśli wyobrazisz sobie, kto będzie czytał Twój tekst, pozwoli Ci to dobrać odpowiedni styl, a co za tym idzie – słownictwo i składnię. To ważne, aby tekst był zrozumiały dla odbiorcy. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku zawartych w nim żartów czy ironii, które mogą zostać niewłaściwie odebrane, jeśli nasz czytelnik bardzo się od nas różni, np. wiekiem, a my nie wzięliśmy tego wcześniej pod uwagę.

Przemyśl styl swojego tekst

Zadbaj o to, aby słownictwo i składnia były dobrane odpowiednio do jego gatunku i grupy odbiorców. Zazwyczaj każdą historię można opowiedzieć na nieskończoną ilość sposobów. To Ty zadecydujesz czy to będzie reportaż, opowiadanie, wywiad, a może felieton.

Wsłuchaj się w swój wewnętrzny głos

Rada brzmi może nieco enigmatycznie, jednak “chodzi” w niej o to, żeby zastanowić się – kto opowiada w Twoich myślach tę historię? “Brzmi” Ci ona głosem kobiety, a może mężczyzny? W jakim wieku jest ta postać i jakim słownictwem się posługuje? Te pytania pomogą Ci zdecydować o tym, jaki charakter powinien mieć Twój narrator. Radę tę jednak również dobrze jest odnieść do bohaterów Twojej historii. Pisząc, zawsze musisz wiedzieć, co oni by czuli w danej sytuacji i jak by na nią zareagowali.

Zastanów się, gdzie jest punkt kulminacyjny

Klimax jest najważniejszym punktem tekstu, do którego zmierza cała historia. Zastanów się dobrze: w jakim momencie powinien on nastąpić? Jakie reakcje wywołał on u bohaterów? Jak spowodować u czytelnika zaskoczenie opisaną sytuacją? To powinien być moment, który Twój odbiorca zapamięta na dłużej. Często może być warto w tym miejscu wstawić zwrot akcji, choć oczywiście, jeśli piszemy dokument, to nie możemy “kreować” rzeczywistości.

Każdy tekst wymaga poprawek

Kiedy już skończysz, odłóż swój tekst na dwa lub trzy dni, a potem koniecznie wróć do niego. Przeczytaj go “na głos” i wychwyć błędy ortograficzne, interpunkcyjne i przede wszystkim stylistyczne (których programy do pisania Ci niestety nie pokażą). Po naniesieniu poprawek przeczytaj tekst ponownie “na głos” i ponownie popraw błędy. Wykonuj to do skutku, aż nie pozostanie żaden mankament.

Pamiętaj, że “nie od razu Rzym zbudowano”

Moją ostatnią radą jest (być może nieco wyświechtane, ale prawdziwe) – nie poddawaj się. Wierz w siebie i w wartość tego, co chcesz przekazać. Z czasem, jeśli będziesz sporo pisać, dojdziesz do należytej wprawy, a napisanie kolejnego tekstu nie będzie dla Ciebie żadnym problemem.

Autor: Michał Firlit – Ma 20 lat. Pochodzi z Krakowa i tutaj też studiuje na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna na Uniwersytecie im. Jana Pawła II. Jednocześnie pracuje w sektorze szkoleniowym na stanowisku asystenta ds. komunikacji internetowej. Jego największymi pasjami są piłka nożna i szachyW Nagrodzie Młodych Dziennikarzy działa w Biurze Prasowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *